Zastępcza terapia hormonalna: skutki uboczne, które musisz poznać

łysienie i zmiany skórne jako jedne ze skutków ubocznych terapii TRT

Hormonalna terapia zastępcza testosteronem (TRT) jest stosowana w leczeniu mężczyzn z niedoborem testosteronu. Chociaż TRT może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa nastroju, libido i masy mięśniowej, istnieje również ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, które pacjenci powinni rozważyć przed rozpoczęciem terapii.

Hormonalna terapia zastępcza dla mężczyzn

Walka ze zbyt niskim poziomem testosteronu u mężczyzn jest możliwa dzięki TRT, czyli hormonalnej terapii zastępczej testosteronem. Niedobór testosteronu może wynikać z wieku, ale też rozmaitych chorób czy niewłaściwego stylu życia. TRT ma na celu przywrócenie normalnego poziomu testosteronu w organizmie, co może przynieść korzyści takie jak poprawa nastroju, zwiększenie masy mięśniowej, poprawa funkcji seksualnych i ogólna poprawa jakości życia oraz zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Bardziej rozbudowany opis tego, na czym polega terapia TRT, znajdziesz na moim blogu. 

Jednakże, jak każda interwencja medyczna, również TRT może wiązać się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, dlatego decyzja o jej zastosowaniu powinna być podjęta po wnikliwej ocenie przez lekarza specjalistę na bazie wykonanej szerokiej diagnostyki.

Przyjmowanie hormonów ‒ testosteron i skutki uboczne

Podstawowe skutki uboczne TRT mogą obejmować:

  • niewłaściwe wskaźniki morfotyczne krwi, w tym podwyższony hematokryt, erytrocyty i hemoglobina ‒ takie widoczne zmiany w morfologii krwi są sygnałem ostrzegawczym, który może prowadzić do zwiększonego ryzyka zakrzepicy;
  • obniżone możliwości prokreacyjne ‒ niższa płodność wynika z tego, że zewnętrzne źródło testosteronu może hamować naturalną produkcję plemników;
  • problemy skórne ‒ wydzielanie zbyt dużych ilości sebum, które prowadzi np. do wystąpienia trądziku, jest wynikiem zmian w równowadze hormonalnej;
  • utratę włosów ‒ łysienie może być szczególnie widoczne u mężczyzn z genetyczną predyspozycją do łysienia androgenowego;
  • spadek nastroju ‒ podczas stosowania TRT, przy niewłaściwych stężeniach niektórych hormonów, może pojawić się drażliwość lub przygnębienie, a także uczucie zmęczenia;
  • ginekomastię ‒ jest to powiększenie piersi u mężczyzn;
  • zmniejszenie jąder ‒ może wynikać z zahamowania endogennej produkcji testosteronu oraz plemników;
  • nienowotworowe powiększenie prostaty ‒ jego wynikiem mogą być problemy z oddawaniem moczu

Warto zauważyć, że wiele ze skutków ubocznych po zażywaniu takiego hormonu jak testosteron jest niezwykle rzadkich i może być zminimalizowanych poprzez odpowiednie monitorowanie i dostosowanie dawkowania przez doświadczonego lekarza.

stosowanie się do zaleceń lekarskich jako najlepszy sposób, aby ustrzec się przed skutkami ubocznymi TRT

Czy długotrwała terapia testosteronem powoduje raka prostaty? 

Chociaż wcześniejsze badania sugerowały związek między TRT a zwiększonym ryzykiem chorób serca i raka prostaty, najnowsze badania obalają te twierdzenia. Wskazują nawet, że TRT może wręcz obniżać ryzyko sercowo-naczyniowe oraz ryzyko wystąpienia raka prostaty. Niemniej jednak, pacjenci z istniejącym ryzykiem rozwoju raka prostaty powinni być pod ścisłą obserwacją podczas terapii. Dodatkowo warto co jakiś czas wykonywać badania kontrolne, by sprawdzać, jak terapia TRT wpływa na pracę innych narządów czy układów, w tym właśnie prostaty, wątroby czy zmianę profilu lipidowego. Dobry androlog z pewnością takie badania w razie potrzeby będzie miał na uwadze.

TRT ‒ jak ustrzec się przed skutkami ubocznymi?

Aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych przyjmowania hormonów, pacjenci powinni ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich, które mogą obejmować regularne badania krwi, dostosowanie stylu życia, w tym diety i aktywności fizycznej, oraz staranne monitorowanie poziomu testosteronu i innych hormonów.

Kto nie powinien korzystać z terapii TRT?

Terapia zastępcza testosteronem (TRT) nie jest odpowiednia dla wszystkich mężczyzn i istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do TRT są:

  • rak gruczołu krokowego lub duże ryzyko jego rozwoju, co może być wskazane przez nieprawidłowy wynik badania PSA;
  • objawowy rozrost gruczołu krokowego
  • rak piersi obecny lub przebyty
  • niepłodność i starania się o dziecko
  • istotny nadmiar czerwonych krwinek (erytrocytów) w krwiobiegu i hematokrytu powyżej 50% ‒ taki stan rzeczy może zwiększać ryzyko zakrzepicy żył głębokich.

Zawsze ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii skonsultować się z lekarzem, który oceni indywidualne ryzyko i pomoże podjąć świadomą decyzję w kwestii wyboru ścieżki leczenia.

TRT jest skuteczną metodą leczenia niedoboru testosteronu, ale jak każda interwencja medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem. Ważne jest, aby pacjenci byli świadomi potencjalnych skutków ubocznych i współpracowali z lekarzem w celu ich monitorowania i efektywnego zarządzania możliwym zagrożeniem. Ostateczna decyzja o rozpoczęciu TRT powinna być podjęta po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjenta i skali korzyści, jak również mogących wystąpić działań niepożądanych.

Jeśli zastanawiasz się, czy terapia TRT jest dla Ciebie odpowiednia, umów się na wizytę z andrologiem. Szczegółowy wywiad oraz wykonanie kilku badań pozwoli ustalić, na jakim poziomie jest testosteron w Twoim organizmie i jakie będą najlepsze metody na zwalczanie ewentualnego niedoboru. 

Umów wizytę online

Spotkajmy się na konsultacji andrologicznej! Zapisać możesz się za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.pl. Teraz wizyta u androloga może odbyć się online! Zapraszam – razem zadbajmy o Twoje męskie zdrowie!

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0