Testosteron to niezwykle ważny hormon w życiu mężczyzn. Z tego względu warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z elementami profilaktyki pozwalającej na utrzymanie testosteronu na odpowiednim poziomie. Jest on kluczem do męskiej energii, zdrowia i jakości życia. Odkryjmy zatem, jakie subtelne sygnały może wysyłać Twój organizm, gdy poziom testosteronu spada.
Po co mi testosteron?
Niektórzy ludzie łączą testosteron przede wszystkim z dwoma fragmentami życia: seksem i budowaniem masy mięśniowej. Zapomina się jednak, że testosteron jest odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w organizmach i męskich, i kobiecych. Skoncentrujmy się na życiu mężczyzn. Jaką rolę tutaj odgrywa testosteron?
- Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych.
- Kształtuje męską sylwetkę i owłosienie.
- Wpływa na popęd seksualny.
- Pomaga w budowie nie tylko mięśni, ale i kości.
- Jest odpowiedzialny za właściwy poziom sił witalnych mężczyzny.
- Reguluje jego samopoczucie, a także jakość snu.
Jak można się zatem spodziewać, niedobór testosteronu może się odbić na holistycznej kondycji zdrowia mężczyzny. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, na jakie aspekty życia zwracać szczególną uwagę, jeśli chcesz zachować optymalne stężenie testosteronu w organizmie.
Co powoduje spadek testosteronu?
Spadek poziomu testosteronu często kojarzony jest z osiągnięciem pewnego, dojrzałego wieku. Prawdą jest, że największe stężenie testosteronu obserwuje się u młodych mężczyzn, w okolicy 25 roku życia. W późniejszym czasie ‒ po osiągnięciu przez mężczyznę 30 czy 40 lat może pojawić się niski poziom tego hormonu. Czy jednak wiek jest jedyną przyczyną spadku testosteronu? Absolutnie nie! Niski poziom testosteronu może mieć swojego źródło w wielu czynnikach z życia codziennego. Między innymi winowajcami takiego stanu rzeczy mogą być:
- zła dieta ‒ bogata w niezdrowe tłuszcze, z masą przetworzonego jedzenia, cukrów prostych i niewielką ilością wody;
- całkowity brak lub niewystarczająca aktywność fizyczna ‒ wiele razy z pewnością słyszałeś, że ruch to zdrowie. W tym przypadku odpowiednia dawka ruchu to zdecydowanie ogromny plus dla właściwego stężenia męskiego hormonu w organizmie;
- permanentny stres ‒ duża produkcja kortyzolu źle wpływa na generowanie testosteronu;
- zły jakościowo sen ‒ zbyt krótki sen, ale też sen o kiepskiej jakości nie wpływa dobrze na cały organizm, w tym na wydzielanie testosteronu;
- używki ‒ alkohol, papierosy czy narkotyki drastycznie obniżają poziom testosteronu we krwi mężczyzny;
- niedobór witaminy D3 ‒ „witamina słońca” wspiera zarówno działanie układu kostnego, mięśniowego, pracę serca czy mózgu, ale także wpływa na odpowiedni poziom męskiego hormonu płciowego;
- niektóre leki i choroby ‒ w kwestii niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn sporo do powiedzenia ma także ich ogólny stan zdrowia oraz to, czy są zobligowani do przyjmowania na stałe pewnych leków.
Obniżenie testosteronu ‒ objawy
Niedobór testosteronu może prezentować się na rozmaite sposoby. Niektóre z nich ‒ głównie te związane z seksualnością mężczyzny ‒ zdają się być dla pacjentów oczywiste. Jednak nie tylko mniejsza lub całkowity brak aktywności w sferze seksualnej powinny zapalać czerwoną lampkę z uwagą „chyba mam zbyt niski testosteron”. Jakie zatem możemy wyróżnić objawy spadku testosteronu u mężczyzn?
- Spadek libido: Niedobór testosteronu może prowadzić do utraty zainteresowania seksem.
- Zaburzenia erekcji: Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mogą doświadczać trudności zarówno z osiągnięciem, jak i utrzymaniem erekcji.
- Zmęczenie i utrata energii: Niedobór testosteronu może wpływać na ogólną witalność mężczyzny.
- Obniżony nastrój: Osoby z niedostatecznym poziomem testosteronu mogą odczuwać smutek, drażliwość i niepokój.
- Zmniejszenie masy mięśniowej: Testosteron jest jednym z kluczowych elementów do budowy i utrzymania mięśni.
- Zaburzenia snu: Niedobór testosteronu może negatywnie wpływać na jakość snu.
- Zmniejszenie gęstości kości: Niski poziom testosteronu może zwiększać ryzyko osteoporozy.
Niski testosteron? Co robić?
Jeśli zauważasz którekolwiek z powyższych syndromów u siebie, dobrze byłoby wykonać podstawowe badania i udać się do androloga, by potwierdzić lub wykluczyć możliwość spadku testosteronu. Pamiętaj, że tego typu objawy mogą także dotyczyć innych problemów zdrowotnych, stąd tak ważna jest kompleksowa diagnostyka u specjalisty.
Podczas konsultacji andrologicznej lekarz krok po kroku analizuje życie pacjenta, dowiaduje się wszystkiego na temat jego codziennych nawyków dietetycznych, pyta o higienę snu, aktywność fizyczną, samopoczucie, sferę seksualną, jak również kwestie związane z ewentualnymi chorobami przewlekłymi. Androlog ustala też, czy objawy, z jakimi zgłasza się pacjent, mogą mieć podłoże hormonalne. W razie wątpliwości kieruje on na bardziej pogłębioną diagnostykę, dodatkowe badania, czasem u innych specjalistów. Takie kompleksowe podejście pomaga wykryć ewentualne inne zaburzenia pracy organizmu i zniwelować przyczyny, a nie jedynie objawy spadku testosteronu.
W razie konieczności, androlog wybiera odpowiednią terapię, której zadaniem jest zoptymalizować poziom testosteronu, a tym samym przywrócić pacjentowi jego męskie zdrowie. Jedną z popularnych form leczenia niedoborów testosteronu jest terapia TRT. O tym, na czym polega terapia TRT, możesz poczytać w innym artykule na moim blogu. Zapraszam!