Testosteron to ważny składnik męskiego życia. Hormon ten reguluje rozmaite procesy, począwszy od kwestii typowo związanych z płcią i seksualnością, ale też ma ważny wpływ na wagę mężczyzny, jego stan emocjonalny i ogólny dobrostan psychofizyczny. Warto zatem postawić na działania profilaktyczne. Jednak kiedy poziom testostosteronu spadnie, dobrze jest zająć się jego uzupełnieniem. Jak to zrobić?
Niedobór testosteronu u mężczyzn ‒ objawy
Testosteron jako jeden z hormonów płciowych jest słusznie kojarzony u panów z aktywnością seksualną. Zbyt niski jego poziom wiąże się ze spadkiem libido czy problemami z erekcją. Nie są to jednak jedyne symptomy, sugerujące niewystarczające ilości testosteronu u mężczyzn. Co zatem może skłaniać do zbadania poziomu testosteronu u pacjenta?
- Spadek masy mięśniowej i otyłość ‒ zbyt dużo tkanki tłuszczowej, a przy okazji zmniejszona struktura mięśni, które mimo podejmowanych aktywności nie chcą się zmienić, to kolejny objaw zbyt niskiego poziomu testosteronu.
- Mniejsza wydolność fizyczna. Otyłość plus za mała masa mięśniowa to krok do zredukowania możliwości fizycznych mężczyzny. Jeśli odczuwasz większe zmęczenie podczas uprawiania sportu, łapiesz zadyszkę przy nawet niewielkiej aktywności, czas sprawdzić testosteron.
- Drażliwość i/lub stany depresyjne ‒ człowiek składa się z wielu emocji każdego dnia. Większa podatność na zdenerwowanie, ale też stany apatyczne, brak motywacji, problemy z koncentracją ‒ to wszystko może zwiastować za niski poziom testosteronu.
- Permanentne zmęczenie ‒ zespół niedoboru testosteronu może objawiać się też ciągłym zmęczeniem i fizycznym, i psychicznym pacjenta.
- Zmniejszona liczba nocnych wzwodów ‒ jeśli obserwujesz u siebie mniej nocnych i porannych erekcji, być może czas zweryfikować poziom testosteronu we krwi.
Warto podkreślić, że diagnoza dotycząca braków w poziomie testosteronu u mężczyzn polega na całościowej ocenie różnych aspektów życia pacjenta i ewentualnych objawów. Dlatego podczas konsultacji lekarskiej tak ważny jest pogłębiony wywiad, który pozwoli zbadać funkcjonowanie mężczyzny na rozmaitych płaszczyznach i w razie czego na tej podstawie zasugerować dalsze badania diagnostyczne.
Niedobór testosteronu ‒ przyczyny
Wiemy już, jakie mogą być skutki niedoboru testosteronu. Co zatem powoduje niedobór testosteronu u mężczyzn? Tutaj znowu istotnych jest kilka czynników.
- Zerowa aktywność fizyczna. Sport w różnej postaci jest bardzo ważny z perspektywy utrzymania właściwych proporcji testosteronu w organizmie mężczyzny. Jeśli wciąż mówisz, że nie masz czasu na ćwiczenia kardio i zorganizowane wypady na siłownię, włącz przynajmniej do swojej codzienności spacery, jazdę na rowerze, a od czasu do czasu udaj się na basen popływać ‒ to niezbędne minimum dla Twojego zdrowia!
- Stresujący tryb życia. Wiem, że łatwo jest powiedzieć: nie stresuj się, a dużo trudniej jest wdrożyć to w życie. Jednak długotrwała ekspozycja na czynniki stresogenne sprzyja spadkom testosteronu. Zadbaj o praktyki relaksacyjne, uspokajające Twój organizm, które wyciszą, ale i pozwolą lepiej regulować wpływ działania kortyzolu, czyli hormonu stresu.
- Zły sen. I nie, nie chodzi tutaj o nocne koszmary, ale zbyt krótki sen oraz jego nieodpowiednią jakość. Pamiętaj o tym, że najzdrowiej jest spać w nocy, że potrzebujesz minimum 7-8 godzin snu w odpowiedniej temperaturze, bez elektronicznych urządzeń przy swojej głowie (tak, w tym smartfonów).
- Dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone i słodkie. Ograniczenie spożycia węglowodanów, fast foodów, napojów słodzonych i gazowanych, a także słodyczy ‒ to dobry krok w stronę zdrowszego poziomu testosteronu w organizmie.
- Alkohol, papierosy i inne używki. Spożycie alkoholu (w każdej ilości), nikotyna, narkotyki to wszystko skutecznie upośledza układ nerwowy w ciele mężczyzny, a przez to przyczynia się do spadków testosteronu.
Oczywiście do czynników wpływających na niedobór testosteronu można też zaliczyć choroby, rozmaite leki czy choćby zbyt niski poziom witaminy D3. Nie na wszystko ma się wpływ w takim samym stopniu, jednak odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowy sen to ważne elementy składające się na właściwe poziomy testosteronu. I co ważne ‒ te czynniki możesz poprawić we własnym zakresie.
Do jakiego lekarza udać się z niskim poziomem testosteronu?
Leczenie niedoboru testosteronu może przyjąć rozmaite formy. Ważne jest to, by udać się do lekarza, który zna różne formy terapeutyczne i potrafi dostosować je do konkretnego pacjenta. Specjalistą w dziedzinie pomagania mężczyznom w walce o męskie zdrowie jest androlog. Jak zatem może on uzupełnić poziom testosteronu w organizmie człowieka? Andrologia, jako nowoczesna dziedzina medyczna, oferuje pacjentom innowacyjne metody leczenia niedoborów testosteronu. Jedną z nich jest TRT, czyli terapia zastępcza testosteronem, która polega na wyrównywaniu ilości tego hormonu w dopasowaniu do konkretnego mężczyzny. Co ważne, w terapii TRT stosuje się wyłącznie produkty pewnego pochodzenia, czyli leki apteczne, a sama terapia odbywa się pod czujnym okiem lekarza prowadzącego. W hormonalnej terapii zastępczej testosteronem nie ma miejsca na działanie pacjenta na własną rękę.
Niedobór testosteronu u młodych mężczyzn
Niedobór testosteronu pojawia się też dosyć naturalnie wraz z wiekiem. Styl życia współczesnego mężczyzny sprawia jednak, że niski poziom testosteronu diagnozuje się już u 30-latków czy 40-latków. Niewłaściwy, na zbyt niskim pułapie, może być też w niektórych przypadkach testosteron u 25-latka. Mimo że u większości mężczyzn wtedy przypada szczyt stężenia testosteronu, zdarzają się pacjenci, którzy w tym wieku przy niewłaściwej diecie, w bardzo stresujących warunkach, a nieraz przy okazji chorób współistniejących, zmagają się z niskim poziomem testosteronu.
Nieważne, ile masz lat ‒ jeśli objawy niedoboru testosteronu skutecznie utrudniają Ci codzienne życie i zastanawiasz się, jak uzupełnić niski poziom tego hormonu w swoim organizmie, skontaktuj się z lekarzem, zdiagnozuj problem, podejmij leczenie, a potem ciesz się swoją męskością!