Jak należy się przygotować przed badaniem testosteronu?

Badanie poziomu testosteronu jest bardzo przydatne, kiedy diagnozuemy problemy zmęczenia, pogorszonej regeneracji, spadku nastroju czy otyłości. Sprawdzenie, jak dużo tego hormonu produkuje organizm mężczyzny, pozwoli określić możliwe przyczyny wspomnianych dolegliwości, wskazać dalsze postępowanie i wdrożyć ewentualne leczenie. Diagnostyka laboratoryjna polega na pobraniu krwi żylnej, która później jest analizowana pod kątem ilości testosteronu. Wielu pacjentów zadaje jednak pytanie: jak się w ogóle przygotować do badania testosteronu?

Skierowanie na badanie testosteronu

Do androloga zgłaszają się mężczyźni, którzy potrzebują poprawić jakość swojego życia. Warto pamiętać o tym, że niski poziom testosteronu może rzutować na rozmaite obszary życia. Czasem są to trudności w sferze seksualnej, czasem problem z redukcją tkanki tłuszczowej, a czasem ogólne zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne. Lekarz w każdym ze zgłoszonych przypadków najpierw przeprowadzi dokładny wywiad. Pytania mogą pokrywać się z testem ADAM, którego formularz możesz też wypełnić samodzielnie i w ten sposób sprawdzić, czy wizyta u androloga to coś, od czego dobrze zacząć przyglądanie się Twojemu testosteronowi. 

Androlog w dalszej części konsultacji, jeśli jest to konieczne, zaleci badanie poziomu testosteronu. Badanie to możesz oczywiście wykonać na własną rękę – jeszcze przed konsultacją.

Czy warto bez szczególnych zaleceń zrobić badania krwi określające poziom testosteronu?

Obecnie na wykonanie prywatnych badań poziomu testosteronu nie potrzebujemy skierowania od specjalisty. Różne laboratoria w Polsce oferują takie badanie, oczywiście w wersji odpłatnej. Jeśli chodzi o testosteron, to warto ustalić jego poziom, kiedy mamy około 25 lat. Wówczas jego poziom powinien być najwyższy. Co nam daje taka wiedza? Jeżeli w późniejszym czasie dany mężczyzna będzie miał kłopot z niedoborem testosteronu, lekarz będzie miał indywidualny punkt odniesienia ‒ jak wyglądał poziom testosteronu w statystycznie najwyższym momencie życia tego konkretnego pacjenta.

Przygotowanie do badania testosteronu

Testosteron jest hormonem, którego poziom zależy od tzw. rytmu dobowego. To oznacza, że w różnych porach dnia jego wartość w organizmie się zmienia. Z tego względu badanie, które ma określić poziom testosteronu u mężczyzny, najlepiej jest wykonać rano między 7.00 a 9.00 ‒ wówczas stężenie hormonu jest najbardziej adekwatne i optymalne do zbadania.  

Samo przygotowanie do badania testosteronu jest dość proste. Przed pobraniem krwi należy zadbać o:

  • porządne wyspanie się ‒ nieprzespana noc, zbyt krótki i słaby jakościowo sen nie wpłyną pozytywnie na poziom testosteronu, a tym samym otrzymasz przekłamane wyniki;
  • unikanie alkoholu ‒ jest to substancja, która zdecydowanie wpływa na zmiany biochemiczne w naszych organizmie, nawet jeśli nie odczuwamy ich bezpośrednio. Warto też pamiętać, że alkohol wpływa negatywnie na jakość snu (w szczególności na tłumienie najbardziej regeneracyjnej dla mózgu fazy REM);
  • redukcję stresu ‒ sytuacje stresowe takie jak spięcia z rodziną i przyjaciółmi, pośpiech i wiele innych ‒ to coś, czego należy unikać przed badaniem testosteronu, jeśli chcemy uzyskać rzeczywisty pomiar;
  • odpuszczenie zbyt dużej aktywności fizycznej ‒ ważne, by organizm był do badania maksymalnie zregenerowany. Organizm podczas treningu traci nieco płynów, co w dużym skrócie wpływa na zmianę parametrów rozmaitych substancji, w tym hormonów. Jeśli zatem wahasz się, czy dzień przed pobraniem krwi pójść na siłownię, najlepiej zmień termin tego wyjścia na „po badaniu”. W dniu pobrania krwi warto z kolei udać się do punktu pobrań chwilę wcześniej tak, aby mieć szansę na zrelaksowanie organizmu przez około kwadrans.

Czy na badanie testosteronu trzeba być na czczo?

Tak. Można sobie pozwolić na wypicie 1 lub maksymalnie 2 szklanek wody. Dobrze jest też zachować odstęp od ostatniego posiłku poprzedniego dnia. Przygotowując się do badania testosteronu, powinniśmy zadbać, by nasza kolacja dzień wcześniej została zjedzona maksymalnie około godziny 18.00/19.00. Dzięki temu nasz organizm ma szansę na wyrównanie wszelkich procesów i wynik, jaki otrzymamy po wykonaniu badania na czczo będzie jak najbardziej wiarygodny i prawdziwy.

Oprócz wymienionych już czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując zbadanie poziomu testosteronu w męskim organizmie, warto jeszcze wspomnieć o jednej zmiennej. Elementem, który również może wpłynąć na wahanie poziomu testosteronu jest ostry przebieg chorób czy infekcji.

Na badanie poziomu testosteronu przychodź zatem przed śniadaniem, rano, ale wyspany, zrelaksowany, bez alkoholu we krwi i bez uprawiania sportu ‒ przynajmniej w ciągu ostatniej doby przed pobraniem krwi.

przygotowanie do badania testosteronu

Umów wizytę online

Spotkajmy się na konsultacji andrologicznej! Zapisać możesz się za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.pl. Teraz wizyta u androloga może odbyć się online! Zapraszam – razem zadbajmy o Twoje męskie zdrowie!

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0