Hormonalna terapia zastępcza testosteronem ‒ wady i zalety

indywidualny protokół leczenia przy TRT

Testosteron to niezwykle ważny hormon w życiu mężczyzny. Jego niedobory są zauważalne nie tylko w sferze seksualnej mężczyzny, ale i w prostych elementach dnia codziennego. Przy niskim poziomie testosteronu mężczyzna może odczuwać spadki nastroju, zmniejszenie wydolności organizmu, pogorszenie koncentracji czy zwiększenie masy ciała. Jakość życia ewidentnie spada. Z pomocą przychodzi wówczas TRT, czyli hormonalna terapia zastępcza testosteronem. Czy warto ją stosować? Jakie są jej plusy i minusy?

Na czym polega TRT?

Hormonalne podawanie testosteronu mężczyźnie odbywa się wyłącznie ze wskazań lekarskich. Podstawą jest wnikliwy wywiad medyczny przeprowadzony przez specjalistę, a także wyniki badań morfologicznych oraz obrazowych. Zebrane w ten sposób informacje pomagają ustalić, gdzie leży źródło problemu, czy dany pacjent kwalifikuje się do leczenia hormonalnego oraz czy takie leczenie jest mu potrzebne. Kiedy androlog zaleca stosowanie TRT, ustala również konkretne dawki, jakie ma przyjmować dany pacjent. Testosteron może być podawany np. w formie zastrzyków domięśniowych.

TRT i jej mocne strony

Terapia zastępcza testosteronem (TRT) w opinii wielu specjalistów, jak i statystyk, daje fantastyczne efekty w leczeniu niedoborów testosteronu u pacjentów. Przede wszystkim ogromnie ważną rolę odgrywa tutaj indywidualizacja procesu terapeutycznego. Protokół leczniczy dostosowany nie tylko do poziomu testosteronu, ale i do aktywności fizycznej pacjenta, jego wagi itd. ‒ zdaje egzamin. Warto tutaj wspomnieć, że oprócz konkretnych dawek męskiego hormonu, lekarz może też zalecić zmianę stylu życia: zwiększenie ilości ruchu, wysypianie się, unikanie stresu, a nawet przyjrzenie się diecie i zmodyfikowanie jej w razie potrzeby (oczywiście na wersję tzw. „zdrową”).

Czego możesz się spodziewać po TRT?

Wśród niewątpliwych zalet stosowania TRT zgodnie z zaleceniami i pod kontrolą lekarską można wymienić:

  • zwiększenie masy i siły mięśniowej, co poprawia nie tylko wygląd, ale i wydolność fizyczną organizmu;
  • redukcję tkanki tłuszczowej (oczywiście przy dodaniu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej), a dzięki temu również zmniejszenie ryzyka otyłości i związanych z nią chorób;
  • wzrost libido i możliwości seksualnych, co wpływa na poprawę relacji partnerskich i większe zadowolenie z życia intymnego;
  • wyższy poziom energii, co z kolei wpływa na bardziej aktywne życie i radzenie sobie z sytuacjami stresowymi;
  • lepsze samopoczucie, więcej chęci do życia oraz wyższy poziom pewności siebie;
  • lepszą koncentrację i pamięć, a przez to wyższy wskaźnik efektywności w trakcie wykonywanych zadań zawodowych czy podczas uczenia się.

Skutki uboczne terapii testosteronem

Jak każda metoda terapeutyczna, również TRT może mieć swoje wady, których ewentualność wystąpienia da się jednak minimalizować. Ważny jest wybór doświadczonego w temacie lekarza, który holistycznie popatrzy na występujący problem i dobierze odpowiednie metody leczenia. Warto też pamiętać, że jakość i skuteczność stosowanej terapii jest ściśle skorelowana ze zmianą stylu życia pacjenta oraz skrupulatnym przestrzeganiem zaleceń lekarskich.     

Działania niepożądane, na których możliwość wystąpienia zwraca się uwagę, to m.in.:

  • trądzik,
  • łysienie,
  • ginekomastia, czyli przerost gruczołów piersiowych,
  • obniżenie płodności ze względu na wpływ TRT na proces spermatogenezy, czyli produkcji plemników,
  • nadmierne zwiększenie liczby czerwonych krwinek we krwi pacjenta (czemu ma zapobiegać np. odpowiednia dieta, nawodnienie i ruch),
  • zatrzymywanie wody w organizmie (szczególnie przy braku równowagi hormonalnej pacjenta).

Efekty uboczne pojawiają się częściej u pacjentów niestosujących się do zaleceń specjalisty. Do terapii TRT dobrze jest zatem podchodzić jako do kompleksowej zmiany, gdzie oprócz właściwego dawkowania leków ustalonego przez lekarza liczy się dieta, aktywność fizyczna, jakościowy sen i unikanie stresu.  Dobrze dopasowany protokół leczenia i współpraca na linii pacjent‒lekarz  to klucz do pozytywnych efektów terapeutycznych.

TRT - przeciwwskazania

TRT ‒ przeciwwskazania

Jak większość procedur leczenia również hormonalna terapia zastępcza może mieć pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Bezwzględnie nie należy rozpoczynać leczenia testosteronem w przypadku:

  • nowotworu sutka (w tym przypadku i pacjenci w trakcie leczenia, ale i po przebytej chorobie nie mogą stosować TRT),
  • nowotworu gruczołu krokowego,
  • osób z wysokim hematokrytem oznaczającym zaawansowaną policytemię,
  • objawowego rozrostu gruczołu krokowego,
  • niepłodności lub aktywnego starania się o dziecko/planów prokreacyjnych,
  • zaawansowanej niewydolności serca lub innej niekontrolowanej choroby serca,
  • zawału serca czy udaru mózgu w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Pozostałe choroby, które mogą dyskwalifikować pacjenta z leczenia hormonalną terapią zastępczą testosteronem, to np. ciężkie choroby układu krążenia, nerek, wątroby, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, padaczka, migrenowe bóle głowy, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), obturacyjny bezdech senny (OBS). Każdy przypadek jest oczywiście indywidualnie rozpatrywany przez lekarza i to on podejmuje decyzję o kwalifikacji pacjenta do terapii TRT.

Minusy stosowania terapii TRT

Dla niektórych pacjentów hormonalna terapia zastępcza może stanowić swego rodzaju wyzwanie. Z jednej strony pojawia się konieczność dyscypliny zarówno w przyjmowaniu leków, przestrzeganiu zaplanowanych dawek, jak i modyfikacji życia i pewnych przyzwyczajeń pacjenta. To mogą być kwestie związane z nawadnianiem się, trzymaniem właściwej diety, unikaniem alkoholu czy wprowadzeniem sporej aktywności fizycznej do codzienności danej osoby. Z drugiej strony mamy koszty. Oryginalne leki, badania, a także konsultacje medyczne ‒ z tym musi się liczyć każdy pacjent rozpoczynający diagnostykę poziomu testosteronu w swoim organizmie.

Zastępcza terapia hormonalna testosteronem to innowacyjna metoda leczenia niedoboru męskiego hormonu płciowego w organizmie. Jeśli nie jesteś pewien, czy to właśnie niski poziom testosteronu wpływa na obniżenie jakości Twojego życia, zrób badania i zgłoś się na konsultację do androloga. Zadbaj o swoje męskie zdrowie już dziś!

Umów wizytę online

Spotkajmy się na konsultacji andrologicznej! Zapisać możesz się za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.pl. Teraz wizyta u androloga może odbyć się online! Zapraszam – razem zadbajmy o Twoje męskie zdrowie!

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0