Badania

To klucz do prawidłowej diagnostyki, a przez to do wyboru odpowiedniego rodzaju terapii.

Androlog lek. Piotr Sekuła

Podstawą każdej diagnostyki, oprócz obszernego wywiadu z pacjentem, jest wykonanie szeregu badań laboratoryjnych. Warto pamiętać, że niektóre z objawów, jakie występują w czasie niedoboru testosteronu, można zaobserwować również przy okazji innych chorób. Dzięki takim badaniom można wykluczyć zaburzenia pracy  innych układów w organizmie mężczyzny.

Badania laboratoryjne - mikroskop

Zanim spotkasz się z lekarzem

Przed pierwszą wizytą warto wykonać badania, które pomagają ustalić, w jakiej ogólnej kondycji znajduje się męski organizm. Umawiając się na spotkanie ze specjalistą, możesz dostać wykaz zalecanych badań, których wyniki dobrze jest przedstawić na pierwszej wizycie u androloga. Wtedy taka konsultacja jest dla Ciebie zdecydowanie bardziej wartościowa.

Zobacz, jakie badania znajdziesz w andrologicznym panelu PODSTAWOWYM.

Rekomendowany przeze mnie panel badań nie jest warunkiem pierwszej konsultacji, choć ich wyniki mogą dać pełniejszy obraz stanu Twojego organizmu. Jeśli po pierwszej wizycie uznam, że potrzebne jest wykonanie różnych badań, zostaniesz o nie poproszony.

Badania laboratoryjne - próbki

Kontroluj się!

Po wdrożeniu działań terapeutycznych, co jakiś czas należy sprawdzać poziomy kilku podstawowych wskaźników pracy organizmu mężczyzny. Dlatego też będziesz proszony o wykonywanie laboratoryjnych badań z andrologicznego panelu KONTROLA.

Zawiera on m.in. pełną morfologię krwi, próby wątrobowe AST i ALT oraz albuminę, lipidogram, czyli określenie różnych frakcji cholesterolu oraz poziomu trójglicerydów, a także hormony takie jak testosteron całkowity, estradiol czy prolaktynę.

Jak przygotować się do badań?

Poza badaniem moczu, wyniki wskazanych parametrów otrzymujemy z analizy krwi żylnej. Jako że wiele spośród wymienionych wcześniej parametrów wymaga zachowania rytmu dobowego, zaleca się wykonywanie tych badań w godzinach porannych i na czczo. Pamiętaj też o tym, że zbyt duży wysiłek fizyczny przed pobieraniem krwi może zniekształcić obraz wyników, które będą niemiarodajne i trzeba będzie je powtórzyć.

Badań w podstawowym panelu znajduje się sporo, ale to dlatego, że potrzebny jest obraz funkcjonowania wielu elementów organizmu. Badania te pomagają znaleźć ewentualne nieprawidłowości działania różnych układów w ciele człowieka, które mogą objawiać się w podobny sposób, co braki męskiego hormonu płciowego. Pamiętaj, że jedynie holistyczne podejście do problemu niedoboru testosteronu, pomoże dobrać właściwy rodzaj terapii, a leczenie przyniesie oczekiwane efekty.

Badania hormonalne elementem pakietu badań laboratoryjnych

W diagnostyce andrologicznej ustalenie wyjściowego poziomu hormonów odgrywają niebagatelną rolę. Warto wiedzieć, że w funkcjonowaniu męskiego organizmu istotny jest zarówno odpowiedni poziom testosteronu, jak i estrogenów czy hormonów tarczycy.

Pakiet badań laboratoryjnych dla mężczyzn zwykle obejmuje oznaczenie poziomu testosteronu całkowitego, LH, FSH, FT3, FT4, prolaktyny, estradiolu oraz SHBG i albuminy. Lekarz może również zlecić badanie kortyzolu czy DHEA-S. Regularne monitorowanie tych parametrów pozwala na ocenę funkcjonowania układu hormonalnego, diagnostykę zaburzeń płodności oraz skuteczność leczenia, np. w ramach terapii TRT.

Dlaczego badania hormonalne są ważne?

Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak spadek libido, przewlekłe zmęczenie, problemy z masą ciała, zmniejszenie masy mięśniowej czy trudności z koncentracją. Dla mężczyzn kłopotliwe będą zarówno objawy spadku testosteronu, za wysokie estrogeny, jak i inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego.

Badania hormonów pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku terapii TRT regularne kontrole poziomu hormonów są niezbędne, aby dostosować dawkę i uniknąć potencjalnych skutków ubocznych, a także by optymalizować proces leczenia.

 

Potrzebujesz dodatkowych badań?

Umów wizytę online

Spotkajmy się na konsultacji andrologicznej! Zapisać możesz się za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.pl. Teraz wizyta u androloga może odbyć się online! Zapraszam – razem zadbajmy o Twoje męskie zdrowie!

Androlog lek. Piotr Sekuła - męskie zdrowie, siła
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0