Profilaktyka – spadek testosteronu

Testosteron to hormon zaliczany do grupy androgenów. Pełni on ważną rolę w procesie dojrzewania i podczas kreowania męskich cech płciowych, niższego głosu czy zarostu na twarzy. Jest również istotny przy utrzymaniu prawidłowej masy mięśniowej. Spadek poziomu testosteronu u mężczyzn może być związany z wiekiem, ale nie tylko. Pewne jest natomiast to, że niedobór testosteronu w organizmie wpływa na pogorszenie jakości życia w różnych jego obszarach.

dr-piotr-sekula-no-background

Objawy niskiego testosteronu

Jak objawia się niski poziom testosteronu? Tutaj może wystąpić szereg różnych przypadłości, które
w mniejszym lub większym stopniu intuicyjnie wiążemy z męskim hormonem płciowym. Wśród najczęstszych objawów niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn możemy wyróżnić:

  • Zaburzenia erekcji – dla wielu osób jest to najbardziej typowy objaw spadku testosteronu
    u panów. Problem z utrzymaniem wzwodu, a także mniejsza liczba erekcji porannych oraz nocnych to sygnał do zainteresowania się poziomem testosteronu w organizmie.
  • Obniżone libido – testosteron wpływa na popęd seksualny i jeśli poziom tego hormonu jest zbyt niski, można odczuwać zmniejszoną ochotę na seks.
  • Otyłość i problemy z redukcją tkanki tłuszczowej – niedobór testosteronu może objawiać się również w zbyt dużej wadze pacjenta oraz trudnościach w jej zrzuceniu. Co więcej, otyłość
    (w szczególności brzuszna) wpływa negatywnie na produkcję testosteronu – mamy tutaj do czynienia z błędnym kołem, z którego czym prędzej warto się uwolnić.
  • Zmniejszenie masy mięśniowej – otyłość sprzyja redukcji masy mięśniowej, a to z kolei może zwiastować niski poziom testosteronu.
  • Brak chęci i motywacji do pracy, problemy z koncentracją – czujesz się wypalony zawodowo? Nie masz ochoty pracować, każde zadanie jest przytłaczające, a Ty nie możesz się na nim skupić? To też mogą być objawy niskiego testosteronu u mężczyzny.
  • Spadek nastroju, stany depresyjne – niewiele osób łączy depresję z niedoborem testosteronu. Jak pokazują jednak badania naukowe, testosteron ma wpływ na różne procesy zachodzące
    w strukturach mózgu, w tym regulację emocji czy rozwój stanów depresyjnych i lękowych.

W trakcie wywiadu sprawdzam, jak funkcjonuje dany pacjent w aspekcie całego życia:
jak się odżywia, ile czasu przeznacza na sen, jak wygląda jego aktywność fizyczna,
efektywność w życiu zawodowym oraz prywatnym itd.

Co powoduje spadek testosteronu?

Przyczyn, które odpowiadają za spadek testosteronu, może być wiele. Wśród najpopularniejszych warto zwrócić uwagę na:

  • wiek – razem z wiekiem wartości testosteron u mężczyzn spadają;
  • niewielką aktywność fizyczną lub jej brak – brak ruchu i ćwiczeń fizycznych to kolejna przyczyna niwelowania poziomu męskiego hormonu płciowego;
  • niewłaściwą dietę – zbyt przetworzone jedzenie, z dużą ilością cukrów prostych, fast foody, gazowane napoje słodzone – wszystko to wpływa na zwiększenie masy ciała, oraz obniżenie testosteronu we krwi;
  • nieodpowiedni sen – niewystarczająca ilość snu oraz kiepska jego jakość to szybka droga do obniżenia testosteronu nawet u młodych mężczyzn;
  • stres – hormonem, który niweluje ilość testosteronu, jest kortyzol. Doświadczanie długotrwałych sytuacji stresowych sprzyja większym wyrzutom kortyzolu, który może wpływać na poziom testosteronu;
  • nałogi – nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów , ale też stosowanie marihuany, zdecydowanie obniża poziom testosteronu u mężczyzn;
  • witamina D3 – jej nieprawidłowy poziom, zbyt niski, również może stać za nieoptymalnym stężeniem testosteronu;
  • choroby – jąder, przysadki mózgowej, genetyczne czy stany po leczeniu nowotworów;
  • leki – niektóre z grup leków kardiologicznych, neurologicznych, psychotropowych czy opioidów – to również czynniki mogące sprzyjać obniżaniu poziomu testosteronu.

Dokładne przyczyny niedoboru testosteronu może pomóc ustalić lekarz androlog. Warto pamiętać, że jeden pacjent może borykać się z kilkoma źródłami wpływającymi na spadki tego hormonu, stąd najbardziej efektywna jest kompleksowa zmiana stylu życia.

Naturalne sposoby na testosteron

Jak utrzymać testosteron we właściwych ilościach i czy oprócz terapii hormonalnej istnieją
naturalne sposoby na podwyższenie produkcji testosteronu w organizmie? Dla każdego
mężczyzny, który mierzy się z tym problemem, mam kilka wskazówek.

  • Zadbaj o aktywność fizyczną. Ćwiczenia fizyczne, oprócz produkowania endorfin, sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej, wzrostowi masy mięśni, a w rezultacie podwyższają poziom testosteronu.
  • Nie pij zbyt dużo alkoholu lub wcale. Badania pokazują, że regularne picie alkoholu skutecznie osłabia produkcję testosteronu.
  • Wysypiaj się. Zdrowszy sen to mniej stresogennych sytuacji dla organizmu i lepsze radzenie sobie z nadmiarem kortyzolu, który będąc w nadmiarze, może wpływać na testosteron.
  • Zatroszcz się o zdrową dietę. Postaw na właściwie zbilansowane posiłki składające się z białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów w odpowiedniej proporcji i granicy kalorycznej. Naturalne produkty, które mogące poprawić poziom testosteronu to ryby morskie, orzechy, oleje (czyli źródła kwasów omega-3), jaja, nabiał i mięso.

Jak widzisz, profilaktyczne dbanie o wyższy poziom testosteronu jest dość proste i każdy może dużo zdziałać na własną rękę. Pamiętaj, że właściwy poziom testosteronu to nie tylko zachowanie zdrowego ciała i brak problemów w sypialni. To również większa pewność siebie i więcej chęci do działania!

Umów wizytę online

Spotkajmy się na konsultacji andrologicznej! Zapisać możesz się za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.pl. Teraz wizyta u androloga może odbyć się online! Zapraszam – razem zadbajmy o Twoje męskie zdrowie!

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0