Diagnostyka

Podstawą każdego leczenia jest diagnostyka. To dzięki niej lekarz może ustalić, z czym faktycznie boryka się dany pacjent. Analiza objawów oraz wyników badań pozwala postawić diagnozę, a to z kolei skutkuje doborem odpowiedniego leczenia. Nie inaczej jest w przypadku konsultacji andrologicznych.

dr-piotr-sekula-no-background

Diagnostyka - od czego zacząć?

W przypadku niedoboru testosteronu kluczowy jest pierwszy, bardzo pogłębiony, wywiad, podczas którego pacjent dzieli się obserwacjami na temat swojego zdrowia i samopoczucia. Ile trwa taka rozmowa? W moim gabinecie poświęcam na zebranie wszelkich informacji o danym pacjencie nawet 60 minut. Dzięki temu jesteśmy w stanie poruszyć wszystkie istotne aspekty, które mogą wpływać na pogorszenie jakości życia. Czy rozmawiamy tylko o sprawach typowo męskich, jak np. problemy 
z erekcją? Nie!
Diagnostyka badania testosteronu nie opiera się wyłącznie na kwestiach związanych 
z seksualnością człowieka. Warto wiedzieć, że niski poziom testosteronu może objawiać się
też m.in.:

  • problemami z wytrzymałością fizyczną,
  • otyłością i kłopotem z redukcją tkanki tłuszczowej,
  • spadkiem nastroju oraz stanami depresyjnymi.

W trakcie wywiadu sprawdzam, jak funkcjonuje dany pacjent w aspekcie całego życia:
jak się odżywia, ile czasu przeznacza na sen, jak wygląda jego aktywność fizyczna,
efektywność w życiu zawodowym oraz prywatnym itd.

ADAM - pierwszy krok w diagnostyce

W kontekście badania testosteronu i diagnostyki jego niedoboru ważnym początkowym krokiem jest przeprowadzenie testu ADAM. Jest to kwestionariusz składający się z dziesięciu pytań odnoszących się do ogólnie pojętej jakości życia mężczyzny. Test ADAM sprawdza, jak pacjent ocenia poziom swojego libido, czy zauważył spadki nastroju, motywacji i chęci do działania, a może ograniczył aktywność ruchową, czuje się ospały, a jego masa mięśniowa uległa redukcji. Wedle tych wskazówek można wstępnie określić, czy mamy do czynienia z niedoborem testosteronu, czy nie. Test ADAM możesz wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu, na podstawie dostępnych tutaj pytań. Nieważne, czy mieszkasz w dużym mieście jak Kraków, Warszawa lub Gdańsk, czy w mniejszej miejscowości – taki wstępny kwestionariusz zawsze warto wykonać, skoro jest to możliwe bez wychodzenia z domu!

Badanie testosteronu - przygotowanie

Kiedy najlepiej jest przeprowadzić badanie testosteronu? Jeśli tylko masz możliwość, warto oznaczyć poziom testosteronu już w okolicy 25 roku życia. Wówczas hormon ten osiąga najwyższe stężenia. Gdyby w późniejszym czasie trzeba było wyrównywać jego niedobory, będziemy mieć idealny punkt odniesienia do optymalizacji.

Badanie poziomu testosteronu u mężczyzn najlepiej wykonywać między 7.00 a 9.00 rano, gdyż hormon ten charakteryzuje się zmiennością w ciągu rytmu dobowego, a chcemy sprawdzić jego najwyższe stężenie. Co ważne, przed pobraniem krwi warto unikać zbyt dużego wysiłku fizycznego, nieprzespanej nocy, stosunku, alkoholu czy zbyt dużego stresu. Do badania pacjent musi przyjść
na czczo – może wypić jedynie 1-2 szklanek wody.

Co po diagnostyce?

Wyrównanie poziomu testosteronu można osiągnąć różnymi sposobami. Otrzymane wyniki badań posłużą lekarzowi do doboru odpowiedniej – najlepszej dla danego pacjenta – metody leczenia. Wybór konkretnej formy kuracji niejednokrotnie warunkuje też długość trwania całej terapii hormonalnej.

Pamiętaj, by na bieżąco monitorować swój stan zdrowia, a jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy, które mogą być związane z niewłaściwym poziomem testosteronu, skontaktuj się ze specjalistą!

Umów wizytę online

Spotkajmy się na konsultacji andrologicznej! Zapisać możesz się za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.pl. Teraz wizyta u androloga może odbyć się online! Zapraszam – razem zadbajmy o Twoje męskie zdrowie!

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0