Terapia zastępcza testosteronem

Testosteron jest ważnym hormonem, który reguluje funkcjonowanie męskiego organizmu na różnych płaszczyznach. Gdy diagnostyka jego poziomu wykazuje, że jest on za niski i naturalne metody nie działają, 
a są wskazania do optymalizacji, warto wdrożyć hormonalną terapię zastępczą. To współcześnie jeden ze skuteczniejszych sposobów leczenia niedoboru testosteronu u mężczyzn.

Androlog lek. Piotr Sekuła

Jak poradzić sobie z niskim poziomem testosteronu?

Niedobór testosteronu może się objawiać u mężczyzn na rozmaite sposoby: spadek libido, kłopoty 
z erekcją, gorsze samopoczucie, otyłość czy spadek wydolności fizycznej – to tylko niektóre z nich. Warto wiedzieć, że zachowanie odpowiedniego stylu życia, na który składają się m.in. aktywność fizyczna, zdrowa dieta, dobry sen i ograniczenie stresu oraz używek, to działania profilaktyczne, dzięki którym samodzielnie można wpłynąć na regulację testosteronu – przynajmniej w pewnym zakresie.

Jeśli jednak spadek poziomu tego hormonu jest zbyt duży, metody naturalne zawodzą, a pojawiające się objawy skutecznie zmniejszają komfort i jakość życia, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który postawi diagnozę, dobierze właściwy sposób leczenia i wyda indywidualne zalecenia.

Terapia TRT testosteronem – jak to wygląda?

TRT (ang. Testosterone Replacement Therapy) polega na podawaniu określonych, indywidualnie dopasowanych, dawek testosteronu, co ma na celu optymalizację jego poziomu u danego pacjenta, 
do górnych, fizjologicznych wartości. W użyciu dostępne są różne rodzaje leków. Podawane są w formie zastrzyków domięśniowych, czy żeli do smarowania.

W moim gabinecie terapia rozpoczyna się dokładnym wywiadem, który może wskazać na ewentualne przyczyny niskiego poziomu testosteronu. Przed konsultacją pacjent, jeśli potrzebuje, może otrzymać listę badań, które dobrze jest wykonać, abym mógł sprawdzić od razu poszczególne parametry zdrowotne. Wśród nich znajduje się m.in. pełna morfologia krwi, testosteron całkowity, estradiol, prolaktyna, glukoza czy próby wątrobowe. Badania te mogą również pomóc wykluczyć inne schorzenia, których jednym z objawów może być niski poziom testosteronu. Następny krok to pogłębienie diagnostyki, jeśli jest taka potrzeba, a następnie wybór, najlepszej dla danego pacjenta, metody leczenia oraz ustalenie planu terapii. W trakcie przyjmowania testosteronu co jakiś czas wykonuje się kontrolne badania krwi weryfikujące postępy leczenia.

TRT – ile trwa i czy jest bezpieczna?

Czas i rodzaj terapii zależny jest od przyczyny niedoboru testosteronu i postawionej diagnozy. Dla jednych pacjentów czas trwania hormonalnej terapii zastępczej testosteronem wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy, a dla innych to terapia do końca życia. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i każdy mężczyzna wymaga innego rozplanowania leczenia. TRT jako terapia medyczna opiera się wyłącznie na lekach aptecznych, które są bezpieczne i mają jasno określone pochodzenie. Pamiętaj, że korzystanie ze specyfików z nieznanych źródeł może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia!


Ważne jest to, by podnoszenie poziomu testosteronu odbywało się pod kontrolą lekarza, który przy terapii zastępczej testosteronem indywidualnie ustala dawki i monitoruje cały przebieg leczenia.

Dla kogo jest TRT?

Hormonalna terapia zastępcza testosteronem (TRT) jest przeznaczona dla mężczyzn, posiadających wskazania medyczne do jej zastosowania. Te z kolei ustalane są np. przez lekarza “od męskich hormonów”, czyli androloga. W trakcie wywiadu oraz podczas analizy wyników badań sprawdza on, czy dany pacjent nie posiada również przeciwwskazań do skorzystania z terapii testosteronem. Wśród czynników, które są jednoznacznym sygnałem do nierozpoczynania terapii zastępczej testosteronem, znajdują się nowotwory gruczołu krokowego, sutka, nadkrwistość czy starania się o dziecko. Lekarz zapoznany z historią medyczną pacjenta, jest w stanie zdecydować, czy dana osoba może skorzystać z testosteronowej terapii zastępczej i jak powinien wyglądać jej przebieg.

TRT – ile to kosztuje?

Na cenę terapii TRT wpływa przede wszystkim rodzaj wybranej metody leczenia. Do pełnej kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na terapię, należy dodać koszt konsultacji andrologicznej oraz cenę badań, 
która w zależności od zakresu czy wybranego laboratorium może się nieco różnić.

Pamiętaj, że podjęcie decyzji o tym, by zadbać o właściwy poziom testosteronu w
swoim organizmie, to krok do bardziej komfortowego i pełnego męskiej energii życia!

Androlog lek. Piotr Sekuła - męskie zdrowie, siła

Umów wizytę online

Spotkajmy się na konsultacji andrologicznej! Zapisać możesz się za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.pl. Teraz wizyta u androloga może odbyć się online! Zapraszam – razem zadbajmy o Twoje męskie zdrowie!

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0