Terapia TRT, czyli terapia zastępcza testosteronem jest jednym z tych rozwiązań medycznych, które są wybierane w przypadkach niedoborów tego męskiego hormonu, o ile oczywiście nie są one skorelowane z jakimiś innymi zaburzeniami zdrowotnymi. Zauważyłem, że dla pacjentów, ciekawą i ważną kwestią jest pytanie o to, jak szybko terapia będzie zauważalna i kiedy odczują oni poprawę w codziennym funkcjonowaniu. Spróbujmy zatem zebrać informacje z tego zakresu w jednym tekście.
Pierwsze efekty po testosteronie ‒ czego spodziewać się najpierw?
Zatrzymajmy się na razie na jednym istotnym zagadnieniu: każdy organizm jest inny. Brzmi to jak powszechny banał, jednak w rzeczywistości zdanie to jest niezwykle ważne i od niego należy rozpocząć temat oczekiwań względem terapii TRT, które mamy umiejscowić w ramach czasowych. Zróżnicowanie to może się objawiać zarówno w konkretnych efektach terapii TRT, jak i w ich intensywności, co automatycznie przełoży się na możliwość ich zauważenia.
Druga kwestia ‒ równie istotna ‒ to „kaliber” zmian. W zależności od tego, jakie objawy niedoboru testosteronu są Twoją największą zmorą, możesz dostrzec działanie terapii szybciej lub wolniej. Jak to możliwe? Wyjaśnię to na przykładzie. Jeżeli zmagasz się z przyrostem masy ciała, to na efekty musisz poczekać nieco dłużej. Organizm potrzebuje wykonać w takim przypadku więcej zaawansowanych procesów, które umożliwią zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Podobnie będzie w kwestii budowy masy mięśniowej ‒ nie zdarzy się ona z tygodnia na tydzień. Dodatkowo ważnym elementem osiągnięcia tych efektów będzie zmiana stylu życiu, o której z pewnością dowiesz się na wizycie u androloga.
Co zatem możemy dostrzec już po kilku tygodniach stosowania terapii TRT? Pacjenci wskazują często na lepsze samopoczucie, poprawę nastroju, większą ilość energii, a także na zwiększenie libido.
Stosowanie testosteronu i efekty już po miesiącu ‒ czy to możliwe?
Tak, efekty terapii testosteronem mogą być zauważalne już po miesiącu, co potwierdzają badania naukowe oraz doświadczenia pacjentów. Oprócz poprawy samopoczucia i wzrostu libido, które często pojawiają się już po kilku tygodniach, pacjenci zauważają dodatkowe korzyści. Jednym z kluczowych efektów jest początkowy wzrost energii i wytrzymałości fizycznej. Osoby aktywne fizycznie zgłaszają, że treningi stają się bardziej efektywne, a regeneracja po wysiłku ulega przyspieszeniu. Warto tu jednak podkreślić, że faktyczna siła mięśni stabilizuje się po 6‒12 miesiącach.
Dobrze jest też pamiętać, że reakcje na terapię różnią się indywidualnie. To, co dla jednych będzie wyraźnie zauważalne już po miesiącu, dla innych może wymagać nieco więcej czasu. Terapia TRT działa stopniowo, a jej efekty kumulują się z każdym kolejnym miesiącem.
Po jakim czasie działa testosteron?
Testosteron podany do organizmu z zewnątrz zaczyna działać od razu. Efekty tego działania mogą być jednak zauważalne w różnym czasie. Pełne działanie testosteronu obserwuje się na ogół po około pół roku jego stosowania ‒ tak jest w przypadku poprawy erekcji, wpływu na lipidy, wrażliwości na insulinę czy zmiany tkanki tłuszczowej oraz siłę mięśni. W podobnym okresie zauważyć można też poprawę stanu kości. Pół roku to pierwsza wartość w czasowych „widełkach”, jeśli mowa o apogeum dostrzegalności zmian w męskich organizmach, które wyrównują poziom testosteronu. Górna granica to najczęściej 12-24 miesięcy.
lek. Piotr Sekuła, Androlog
Źródła:
Saad, F., Aversa, A., Isidori, A. M., Zafalon, L., Zitzmann, M. i Gooren, L. (2011). Onset of effects of testosterone treatment and time span until maximum effects are achieved. European journal of endocrinology, 165(5), 675–685.