Rola testosteronu w życiu mężczyzny jest nieoceniona. W zdrowiu seksualnym panów testosteron jest tym elementem układanki, który jest zdecydowanie niezbędny. Jak się zatem okazuje, odpowiedni poziom męskiego hormonu wpływa nie tylko na kondycję fizyczną czy ogólne samopoczucie, ale także ‒ a dla niektórych może przede wszystkim ‒ na libido. Jest to niezwykle istotna wiadomość, jeśli właśnie mierzysz się z problemami w sypialni. Może to czas, aby przyjrzeć się parametrom swojego testosteronu?
Poziom testosteronu a libido
Testosteron jest kluczowym hormonem regulującym popęd płciowy mężczyzny. Produkcja testosteronu zaczyna się intensywnie w okresie dojrzewania, natomiast najwyższy poziom przypada między 20. a 30. rokiem życia. Wraz z wiekiem poziom testosteronu może jednak spadać. Niski testosteron nie zawsze jest jednak efektem wyłącznie procesu starzenia. Może być on związany z takimi czynnikami jak:
- przewlekły stres,
- kłopoty ze snem,
- otyłość,
- nadużywanie alkoholu lub substancji psychoaktywnych,
- choroby przewlekłe.
Niedobory w zakresie poziomu testosteronu prowadzą często do obniżenia libido. Jest to jeden z tych efektów, które najprościej jest nam skojarzyć właśnie z kwestiami hormonalnymi. Brak energii w kontaktach intymnych, problemy z wystąpieniem i/lub utrzymaniem erekcji ‒ to sygnały, które powinny zapalić czerwoną lampkę w głowie mężczyzny i skłonić go do badań w zakresie niedoboru poziomu testosteronu.
Jak zwiększyć libido męskie?
Zanim jednak podejmiesz kroki medyczne w stronę wyrównania poziomu testosteronu, możesz go zwiększyć naturalnie. Z automatu poprawić powinno się również Twoje libido. Jak uzupełnić niedobór testosteronu we własnym zakresie? O co warto zadbać, jeśli chcesz podnieść i testosteron, i libido?
- O regularną aktywność fizyczną. Niejednokrotnie wykazano, że ruch, w tym np. m.in. intensywny trening siłowy może podnieść poziom testosteronu. Dużą rolę odgrywa trening z obciążeniem czy interwałowy. Jak to możliwe? W dużym skrócie: ruch wpływa m.in. na zmniejszenie tkanki tłuszczowej, a to przekłada się na poprawę gospodarki hormonalnej.
- O zdrową dietę. Dieta bogata w białko, zdrowe tłuszcze i witaminy, zwłaszcza D i cynk, jest kluczowa dla zdrowia hormonalnego mężczyzn. Ważne jest, by w diecie było jak najmniej przetworzonego jedzenia.
- O redukcję stresu i zdrowy sen. Stres przewlekły prowadzi do produkcji kortyzolu, hormonu, który może tłumić produkcję testosteronu. Techniki relaksacyjne, jak medytacja czy joga, oraz zapewnienie odpowiedniej ilości snu (7-8 godzin na dobę) pomagają w obniżeniu poziomu kortyzolu, co ma też pozytywny wpływ na libido.
- O unikanie alkoholu i innych szkodliwych substancji. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i sięganie po inne używki negatywnie wpływa na produkcję testosteronu i ogólne zdrowie seksualne. Ograniczenie takich substancji poprawia zarówno funkcje hormonalne, jak i sprawność fizyczną.
Medyczne sposoby na libido męskie
Gdy naturalne metody podniesienia poziomu testosteronu i poprawy libido nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto rozważyć profesjonalną diagnostykę i pomoc medyczną. Co zatem może wspierać mężczyzn w odzyskaniu energii seksualnej?
- Terapia zastępcza testosteronem (TRT): W przypadku znacznych niedoborów testosteronu lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na podawaniu odpowiednich dawek testosteronu w określonej formie. Terapia powinna być przeprowadzana pod ścisłym nadzorem lekarza, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta i uniknąć skutków ubocznych.
- Psychoterapia: Często zaburzenia libido mają także podłoże psychologiczne. Psychoterapia, a w szczególności terapia poznawczo-behawioralna, może pomóc mężczyznom radzić sobie z problemami emocjonalnymi, stresem i innymi czynnikami, które wpływają na obniżenie libido.
- Suplementacja witamin i minerałów: Niektóre niedobory, takie jak niedobór witaminy D, cynku czy magnezu, mogą osłabiać produkcję testosteronu. Po wywiadzie lekarskim i przeanalizowaniu podstawowych badań pacjenta lekarz może zalecić odpowiednią suplementację tych składników. Aby była skuteczna i bezpieczna, suplementacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i zawsze prowadzona pod nadzorem specjalisty.
Jak widzisz, testosteron jest niezbędny do satysfakcji z życia seksualnego mężczyzny. Warto pamiętać, że do wyrównania niedoborów testosteronu czasami wystarczy zmiana stylu życia. Kiedy jednak spadek libido towarzyszy Ci już od dłuższego czasu, sprawę najlepiej skonsultować z lekarzem andrologiem. Profesjonalna diagnoza pomoże wdrożyć odpowiednią formę terapii, która będzie dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb.
lek. Piotr Sekuła, Androlog
Źródła:
Corona, G., Rastrelli, G., Morgentaler, A., Sforza, A., Mannucci, E. i Maggi, M. (2017). Meta-analysis of Results of Testosterone Therapy on Sexual Function Based on International Index of Erectile Function Scores. European urology, 72(6), 1000–1011.
Rastrelli, G., Corona, G. i Maggi, M. (2018). Testosterone and sexual function in men. Maturitas, 112, 46–52.
Stachowicz, M. A. i Lebiedzińska, A. (2015). Dieta a testosteron w organizmie sportowca. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna. 48(1), 88–96.