Niski poziom testosteronu a ryzyko chorób serca u mężczyzn

testosteron a zespół metaboliczny i choroby serca

Testosteron to hormon niezwykle ważny dla męskiego zdrowia. Napędza on nie tylko płodność czy libido, ale pełni też niebagatelną rolę w kontekście pracy Twojego serca. Brzmi niewiarygodnie? A jednak. Testosteron ma większe znaczenie niż się to wydaje wielu osobom. Jego niedobór mężczyzna będzie odczuwał na różnych płaszczyznach. Niestety zbyt niski poziom tego hormonu może się przyczynić także do poważnych problemów układu sercowo-naczyniowego. Chcesz wiedzieć, co dzieje się, gdy testosteron zaczyna spadać i jakie może mieć to konsekwencje zdrowotne? Czytaj dalej! 

Testosteron ‒ BMW wśród hormonów mężczyzny

Rola testosteronu w męskim organizmie jest bardzo istotna. Hormon ten wpływa na budowę masy mięśniowej, jak również tkanki kostnej, jest nieodzowny do prawidłowego funkcjonowania narządów płciowych mężczyzny, odpowiada za utrzymanie określonego poziomu libido, ale ma także wpływ na regulację nastroju i ogólnie pojętej męskiej energii życiowej. Na co dzień możesz sobie nie zdawać sprawy z tego, jak wiele w swoim życiu zawdzięczasz właśnie testosteronowi. Dopiero spadek jego poziomu pokazuje, które elementy są od niego bardzo zależne. 

Niedobór testosteronu ‒ jakie są symptomy?

Niski poziom testosteronu może zatem objawiać się na różne sposoby. Pacjenci, zmagający się z niedoborem testosteronu, często skarżą się na:

  • obniżone libido i problemy z erekcją (zarówno z jej osiąganiem, jak i utrzymaniem; podczas niedoboru testosteronu mężczyzna może także mieć mniej erekcji porannych);
  • zmęczenie i fizyczne osłabienie ciała;
  • pogorszenie nastroju, spadek motywacji do działania, a nawet stany depresyjne;
  • redukcję masy mięśniowej przy jednoczesnym wzroście tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha;
  • kłopoty ze snem, w tym bezsenność.

Jeśli podejrzewasz, że i Ciebie może dotyczyć problem ze zbyt niskim poziomem testosteronu, w pierwszej kolejności wykonaj test ADAM oraz udaj się na diagnostykę w tym kierunku.

czy niedobór testosteronu wpływa na pracę serca?

Rola testosteronu w zdrowiu serca

Warto także wiedzieć, że testosteron wpływa na wiele procesów w organizmie, które są istotne dla zdrowia serca. Można w tym zakresie wymienić chociażby regulację poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi czy elastyczność naczyń krwionośnych. Standardowy poziom testosteronu wspiera także zdrowy metabolizm lipidów, co zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Czy braki w testosteronie wpływają na serce?

Zdecydowanie tak! Potwierdzają to rozmaite badania i analizy naukowe. Według nich istnieje zależność między niskim poziomem testosteronu a zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca, takich jak niewydolność, miażdżyca czy nadciśnienie. Co ważne, mężczyźni z niedoborem testosteronu częściej też zmagają się z insulinoopornością, która jest prostą drogą do cukrzycy typu 2. Ta z kolei jest niestety istotnym czynnikiem pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Warto też zauważyć, że jednym z objawów spadku testosteronu jest zwiększenie masy ciała pacjenta. Otyłość natomiast również jest czynnikiem obciążającym układ sercowo-naczyniowy.

Jak zapobiegać chorobom serca przy niskim poziomie testosteronu?

Przy niedoborze testosteronu istotne jest zachowanie (a czasem wprowadzenie) zdrowego stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna, dbanie o zdrowy sen, unikanie stresu, zbilansowana dieta bogata w zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały, a także pilnowanie odpowiedniej masy  ciała oraz tkanki tłuszczowej mogą wspierać zarówno poziom testosteronu, jak i zdrowie serca. Warto również regularnie monitorować poziom cholesterolu i glukozy  we krwi oraz jej ciśnienie.

Androlog może także zalecić zastosowanie terapii zastępczej testosteronem, która może pomóc znormalizować poziom tego hormonu i tym samym poprawić funkcje sercowo-naczyniowe w organizmie.

Źródła:
Ide H. (2023). The impact of testosterone in men’s health. Endocrine journal, 70(7), 655–662.
Kelly, D. M., & Jones, T. H. (2013). Testosterone: a metabolic hormone in health and disease. The Journal of endocrinology, 217(3), R25–R45.

Ten blog służy wyłącznie ogólnym celom informacyjnym i nie stanowi praktyki medycznej, pielęgniarskiej ani innych profesjonalnych usług opieki zdrowotnej, w tym udzielania porad medycznych.Nie tworzy też relacji lekarz-pacjent. Korzystanie z informacji umieszczonych na tym blogu lub materiałów połączonych z tego bloga odbywa się na własną odpowiedzialność użytkownika. Treść tego bloga nie zastąpi profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Użytkownicy nie powinni lekceważyć ani opóźniać uzyskania porady medycznej w przypadku jakiegokolwiek stanu medycznego i powinni szukać pomocy bezpośrednio u pracowników służby zdrowia.

Umów wizytę online

Spotkajmy się na konsultacji andrologicznej! Zapisać możesz się za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.pl. Teraz wizyta u androloga może odbyć się online! Zapraszam – razem zadbajmy o Twoje męskie zdrowie!

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0